Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел
Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46
Уповноважений з прав людини направила до Конституційного Суду подання щодо офіційного тлумачення статті 9 Конституції.
У поданні Омбудсмена зазначається, що суди неоднозначно тлумачать статтю 9 Основного Закону, коли йдеться про застосування Конвенції з прав людини та рішень ЄСПЛ.
Деякі судді, посилаючись на статтю 9 Конституції, у своїх рішеннях при застосуванні законів України та Конвенції з прав людини надають перевагу останній. Омбудсмен у поданні зазначає, що судді застосовують Конвенцію як нормативно-правовий акт, який має вищу юридичну силу відносно національного законодавства.
При цьому Уповноважений констатує, що судді використовують як джерело права рішення Європейського суду з прав людини, постановлені проти інших держав.
Водночас Уповноважений з прав людини піднімає питання, що одночасно в Україні існує й протилежна судова практика щодо застосування Конвенції. Зокрема, Верховний Суд України розділяє практику ЄСПЛ на рішення проти України як такі, що є джерелом права для України, та рішення щодо інших держав, які, за тлумаченням ВСУ, не мають правового значення для України.
Тому Омбудсмен звернулася до Конституційного Суду України надати тлумачення статті 9 Конституції в контексті того, чи має Конвенція ставитися в пріоритет над українським законодавством та чи потрібно застосовувати рішення ЄСПЛ проти інших держав як джерело права.
Джерело: "Українське право"