Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел
Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46
Передбачається, що КСУ буде діяти в складі колегій, сенатів або Великої палати.
Рада з питань судової реформи на своєму черговому засіданні схвалила проект Закону "Про Конституційний Суд України".
Законопроект протягом 5-ти місяців розробляли члени робочої групи - українські вчені-конституціоналісти, юристи-практики, міжнародні експерти та представники громадськості.
Проект передбачає зміну структури, повноважень і процедури добору суддів КСУ і впроваджує реалізацію на рівні профільного закону додаткового механізму захисту прав і свобод громадян - інституту конституційної скарги.
Пропонується встановити, що Конституційний Суд буде діяти в складі колегій, сенатів або Великої палати.
В рамках колегій буде вирішуватися питання про відкриття конституційного провадження за конституційним поданням, конституційним зверненням, конституційній скарзі. Сенати розглядатимуть питання про конституційність законів України або їх окремих положень по індивідуальній конституційній скарзі особи.
Велика палата в повному складі суддів КСУ розглядатиме питання щодо конституційності законів України, актів Верховної Ради України, Президента України, Кабінету Міністрів України, Верховної Ради АРК. Також БП розглядатиме питання офіційного тлумачення Конституції, відповідності Конституції чинних міжнародних договорів України або тих міжнародних договорів, що вносяться до ВР для надання згоди на їх обов'язковість.
Велика палата КСУ також розглядатиме конституційність питань, які пропонуються для винесення на всеукраїнський референдум за народною ініціативою; дотримання конституційної процедури розслідування і розгляду справи про усунення Президента України з поста в порядку імпічменту; відповідність законопроекту про внесення змін до Конституції України вимогам статей 157 і 158 Конституції; конституційність законів (їх окремих положень) за конституційними скаргами фізичних і юридичних осіб у разі відмови Сенату від розгляду справи на користь Великої палати; рішення процесуальних питань, що виникають під час конституційного провадження, і т.п.
Законопроектом передбачено конкурсний порядок відбору кандидатур на посаду судді КСУ. Кожен з трьох суб'єктів призначення - Президент, Верховна Рада, З'їзд суддів - формуватиме конкурсні комісії, члени яких повинні бути юристами з визнаним рівнем компетенції. Кожна комісія за результатами аналізу кандидатів і проведення співбесід надасть рекомендації, на підставі яких відповідні суб'єкти будуть приймати рішення про призначення.
Джерело: Юрліга